بررسی کامل و تحلیل صنعت بانکداری (1)

0

بانک و صنعت بانکداری کلماتی پر استفاده که همه می دونیم نقش اونا تو اقتصاد چی هست ولی خوب نقش زیادی هم تو بورس و بازار سرمایه دارن اگر بخوایم به ریز بگیم که کلی صحبت میشه راجبشون کرد اینجا فقط می پردازیم به صنعت آن ها در بورس

 بانک و صنعت بانکداری در اقتصاد

بانک ها پولی را که ما در بانک پس انداز می کنیم به مصرف کنندگان و یا سرمایه گذاران می دهد. درواقع بانک نقش واسطه را دارد به همین دلیل به بانک ها واسطه های مالی می گویند.

تحلیل صنعت بانکداری با تحلیل سایر صنایع چه تفاوتی دارد

1- اولین تفاوتی که میان تحلیل صنعت بانکداری  و تحلیل سایر صنایع  وجود دارد در ترازنامه آنها است:

در ترازنامه بانک  دارایی ها بیشتر از بدهی نشکیل شده اما درشرکت های تولیدی  بدهی و حقوق صاحبان سهام تقریبا وزن برابری دارد.

2- تفاوت دیگر آن ها در اقلام زیرخط است که شرکت ها ندارند یا اگر هم دارند حساب های انتظامی آن ها است که یه این صورت نگهداری می کنند.

 • اقلام زیر خط شامل بدهی ها یا دارایی‌های بالقوه ای است که هنوز بالفعل نشده است در واقع پیش پرداختی است که بانک از کسی که درخواستLC ( اعتبارات اسنادی ) کرده است، میگیرد.
 • اعتبار اسنادی یا LETTER OF CREDIT یا همان LC یک قسمت مهم در تجارت های بین به حساب می آید و دلیلشم خیلی سادست در معامله های بین المللی همانطور که از اسمش پیداست مسافت ها بسیار زیاد است و قوانین کشور ها نیز باهم متفاوت است . LC این مشکلات رو حل کرده چون در واقع یک تعهد است که به خریدار و فروشنده داده می شود و درواقع بانک متعهد میشود که مبلغی که باید به فروشنده پرداخت شود به موقع و به میزانی که در قرارداد ذکر شده است خواهد بود از طرفی LC به خریدار نیز این تضمین را میدهد که تا زمانی که تایدیه دریافت کالا را نداده وجهی را پرداخت نکند..

شرکت ها برای نگه داری اطلاعات و ارقام مربوط به برخی اطلاعات غیرمالی و ایجاد شفافیت بیشتر در مورد فعالیت های مالی گذشته از حساب هایی تحت عنوان حساب انتظامی استفاده می کنند. مثلا شرکت می تواند وضعیت تعهداتی که در آینده ممکن است براش پیش بیاد رو با نگه داری اطلاعات اسناد تضمینی خودش نزد دیگران شفاف تر سازد . حساب تضمینات یکسری ویژگی ها دارد مثل اینکه هیچوقت در متن ترازنامه نمی تونین پیداش کنین و همیشه یا به همراه ترازنامه میاد یا در یاداشت های همراه صورت های مالی میاد.

–  در ترازنامه بانک ها طبقه بندی دارایی جاری و بدهی جاری وجود ندارد چون در بانک نمی شود طبقه بندی کرد که یک سپرده بلندمدت است یا کوتاه مدت به عنوان مثال  یک شخص سپرده بلند مدت باز میکند اما بعد از چند ماه اقدام به برداشت سپرده می کند یا یک شخص تحصیلات بلندمدت می گیرد اما کمتر از یک سال آن را تسویه می کند.

طبقات اصلی دارایی یک بانک تجاری:

تحلیل صنعت بانکداری

1- موجودی نقد

 • حساب صندوق( ریالی و ارزی )
 • وجوه در راه (ریالی و ارزی )

2- مطالبات از بانک ها و سایر موسسات اعتباری

 • حساب جاری نزد بانک مرکزی
 • سپرده پیش پرداخت خرید ارز نزد بانک مرکزی
 • سپرده مدت دار نزد بانک مرکزی: بانک مازاد سرمایه خودش را سپرده می کند
 • سپرده های دیداری نزد بانک های داخلی و خارجی
 • وام اعطایی به بانک های داخلی: معمولا کوتاه مدت اما می تواند بلندمدت هم باشد همچنین شامل تسهیلات سندیکایی نیز میشود.

1- وام ها : قرض الحسنه

2- تسهیلات مبادله ای

3-  تسهیالت مشارکتی 

4- تعهدات:  جعاله ، گشایش اعتبارات اسنادی و صدور ضمانت نامه

3- سرمایه گذاری ها

بانک و بانکداری

اهداف سرمایه گذاری بانک ها :

 1. سرمایه گذاری به منظور کسب سود مانند .سرمایه گذاری در سهام و تاسیس شرکت ها
 1. سرمایه گذاری به منظور گسترش و تنوع خدمات بانکی،(شرکت های ابزاری ) ارائه خدمات مالی به مشتریان و حفظ اسرار حرفه ای خود، مانند سرمایه گذاری در موسسه اعتباری خارج از کشور، شرکت های فعال در زمینه فن آوری اطلاعات و امور چاپ، صرافی، بیمه، لیزینگ، شرکت رتبه بندی و سایر فعالیت های مرتبط بانکی به تشخیص بانک مرکزی در راستای خدمات بهتر و سریع تر

بانک مرکزی بانک ها را الزام کرده است سرمایه گذاری هایی که به منظور کسب سود است را کاهش دهند که قبل از این بانک ها اجازه سرمایه گذاری تا 40 درصد سرمایه را داشتند اما الان تا 20 درصد سرمایه را اجازه دارند.

4- دارایی های ثابت

دارایی های ثابت شامل داریی های ثابت مشهود و دارایی های ثابت نامشهود می باشد

. دارایی های ثابت مشهود شامل: زمین ، ساختمان ، تجهیزات ، وسایل نقلیه و اثاثیه و منصوبات می باشد .

دارایی های ثابت نامشهود عمدتاً شامل : نرم افزارهای رایانه ای ، سرقفلی محل کسب، حق امتیاز خدمات عمومی است.

 • بانک ها ملزم به تشکیل پرتفویی برای سرمایه گذاری هستند که ریسک آن در پایین ترین حد قرار داشته باشد و تمرکز روی دارایی خاصی نداشته باشد. در تحلیل باید توجه داشت که چند درصد از دارایی بانک در دارایی ثابت به خصوص دارایی ثابت مشهود هزینه شده است. بانک مرکزی در راستای کنترل موسسات اعتباری و بانک ها قانونی را وضع کرد که نسبت خالص دارایی ثابت مشهود و نامشهود به حقوق صاحبان سهام حداکثر 75 درصد باشد.

ترازنامه - بورس - بانک

 • ترازنامه بانک ملت که در بالا آمده می بینیم که این نسبت تقریبا برابر با 50% است.سپرده قانونی بانک ملزم است بین 10 تا 30 درصد سپرده ای که از مشتریان جذب می کند به عنوان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی تودیع کند.در تحلیل باید این درصد را نیز چک کنیم زیرا این درصد از سپرده ها برای بانک قابل استفتده نیست اما بانک باید یدون در نظر گرفتن این درصد سود بدهد.سایر حساب های دریافتنیاین طبقه شامل مطالبات بانک بابت اعتبارات اسنادی و بروات ارزی و سایر مطالبات از اشخاص ازجمله طلب از شرکت های عضو گروه، پیش پرداخت ها به سایر اشخاص، سود سهام دریافتنی و سایر مطالبات می باشد.سایر دارایی هااین طبقه عمدتاً شامل: بدهکاران موقت، سود و کارمزد دریافتنی، وثایق تملیکی، هزینه های دریافتنی، سوءاستفاده های مالی و موجودی انبار می باشد. هرکدام از موارد بالا اگر مبلغ آن بیش از 10 درصد کل دارایی باشد باید به صورت یک طبقه جدا اطلاع رسانی شود.خوب این از دارایی ها تو مقاله های بعدی میریم سراغ معرفی قسمت های صورت های مالی پس همراه ما باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.