بررسی جامع صنعت داروسازی

0

مرور کلی صنعت داروسازی

صنعت دارو، تحقیقات محور است و سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه در پروژه های مختلف داروی می شود. از میان هزاران ترکیبی که تولید می شود، تنها در صد کمی تایید می شوند و برای درمان با بهبود کیفیت زندگی به دست بیماران و مصرف کنندگان می رسد به لحاظ اقتصادی صنعت جهانی دارو پس از حوزه نفت و پتروشيمي و بالاتر از صنایعی همچون مواد غذایی، مخابرات های مختلف صنعتی در سطح جهان محسوب می شود. چرخش عالی بازار انرژی و … سود آور ترین صنعت در میان حوزه دارویی ایران حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان است که معادل چهار میلیارد دلار برآورد می شود و این میزان، حدود ۱ درصد کل تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می دهد.

یکی از دغدغه ها و نگرانی های صنعت داروسازی کشور در سال مورد گزارش و به دنبال تشدید تحریم های ظالمانه آمریکا و همچنین بروز نوسانات ارزی، مشکلات انتقال ارز بازگشایی ال سی برای واردات مواد اولیه دارو مشكل تأمين نقدینگی برای تهیه مواد اولیه تولید دارو بوده است. موضوعی که در سال گذشته به شدت دست اندرکاران تولید دارو را آزار داد ولی در نهایت این تولید کنندگان داخلی بودند که تلاش کردند مشکلات و کمبودهای دارویی، بر مردم و بیماران تاثیر کمتری داشته باشد. در هر حال، صنعت داروسازی کشور به شدت نیازمند تأمین نقدینگی است و در این مسیر، دولت باید از آنها پشتيبانی و حمایت کند.

صنعت دارو با بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی، یک صنعت مهم به شمار میرود و از آنجایی که ۹۷ درصد داروی مصرفی کشور در داخل تولید می شود، شکی نیست که این صنعت، یک صنعت استراتژیک به شمار می آید. صنعت داروسازی یکی از صنایع قابل پیشرفت و امید بخش بعد از تحریم های اقتصادی علیه ایران است، افزایش میزان رشد جمعیت و افزایش تقاضا برای مراقبت های بهداشتی، قابلیت رشد صنعت داروسازی را بالا برده است این صنعت در دنیا حاشیه سود بسیار بالایی دارد، حال آنکه شاخص صنعت داروی کشور در یکسال گذشته، ۲۰ درصد بازدهی منفی داشته است. از این رو، مادامی که افزایش نرخ و هزینه مالی صنعت دارو مشخص نشود و دولت حمایتهای لازم را از فعالان صنعت دارو نداشته باشد، نمی توان چشم انداز مثبتی را برای صنعت دارو متصور بود بنا بر پیش بینی اقتصاد دانان با وجود اینکه همچنان چالش های اقتصادی وجود خواهند داشت، و علی رغم اینکه تولید ناخالص داخلی جهان برای سال

های آینده نشان از کاهش رشد اقتصادی در جهان است.

۱۲۰ کارخانه تولید کننده دارو در کشور داریم که با صدها مرکز پخش مجاز و هزاران داروخانه در ۳۱ استان کشور فعالیت دارند. تنها ۲ درصد کل داروی کشور، وارداتی است و این افتخار صنعت داروسازی ایران است. البته مواد اولیه و دستگاه ها وارداتی هستند تا حدودی.

 

تاریخچه داروسازی:

داروسازی

 

بسیاری از شواهد موجود حاکی از آن است که دانش و فن داروسازی نخستین بار در ایران زمین سر درآورده است و درمان بیماران و بکار بردن داروها از ایرانیان کهن یا آریان ها شروع شده است و این دانش را مردم ایران به روزگار آورده اند. بر حسب عقیده زرتشتیان و آنچه در اوستا نقل شده، اولین طبیب به نام “Trita تریتا ” پدر گرشاسب پهلوان بوده است و از خواص گیاهان دارویی و عصاره آنها اطلاع داشته است. ایرانیان از گذشته به خوبی با گیاهان دارویی و موارد استفاده آنها آشنا بودند.

همچنین علاوه بر گیاهان دارویی، از خواص دارویی برخی مواد معدنی، مواد غذایی و نیز نفت آگاه بودند و از آنها برای معالجه امراض استفاده می کردند. دانش پزشکی و داروسازی را باید از جمله کهن ترین و ریشه دار ترین علوم و فنون در مجموعه تمدن ایران به شمار آورد ، چنانکه در جهان بینی کهن ایران، اشاره به اینکه آفرینش در آغاز به دور از مرگ و بیماری بود تا آن که با تاختن اهریمن، آفریدگان دچار گزند و بیماری گشتند دارد، خداوند نیز در برابر بیماری ها، درمان ها و داروها را پدید آورد، بنابراین طب ایران باستان دارای مقامی ارزنده و منحصر می باشد که تا ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، از طب یونانی در ایران اثری دیده نمی شد، اما در اثر پیروزی های ایرانیان علاوه بر دانش پزشکی ایرانی، از طب سایر ملل نیز در این سرزمین بکار گرفته شد. چنانکه پزشک نامدار و پدر علم پزشکی یونان بقراط، در آثار خویش اعتراف نموده که برخی از مبانی نظری پزشکی خود را از خاندان سینا مغانی در هگمتانه (همدان) پایتخت دولت ماد ایران باستان گرفته است

صادرات دارو و مواد اولیه دارویی :

داروسازی ایران

 

میزان صادرات دارویی و مواد اولیه دارویی کشور طی سال ۱۳۹۸ 

نسبت به سال قبل افزایش داشته است. مطابق نظر رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی، شیمیایی و بسته بندی، با وجود کم توجهی هایی که در گذشته به تولید مواد اولیه دارویی شده بود اما در سالهای اخیر رشد این صنعت شتاب گرفته است. در سال ۵۷ تولید مواد اولیه دارویی در ایران نزدیک به صفر بود و امروز ۶۹٫۵ درصد مواد اولیه دارو در داخل تولید می شود و تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۸۰ درصد نیاز صنعت داروی کشور می رسد.

حدود ۷۰ درصد مواد اولیه دارویی در داخل کشور تولید می شود و توسعه صنعت تولید مواد اولیه و داروهای ساخته شده در سال مورد گزارش حدود ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی به ارمغان آورد. از نظر ریالی ۷۰ درصد مواد اولیه را برای داروهای اساسی کشور که شامل حدوده ۵۰ قلم است در داخل تولید می کنیم در حالی که در بسیاری کشورها داروهای اساسی ۱۵۰ قلم است..

چین و هند مهمترین تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی در دنیا هستند اما کشورهای اندکی هستند که این مواد موثره را می توانند به داروهای ساخته استاندارد تبدیل کنند و ایران یکی از کشورهای پیشرفته در داروساری دنیاست که امروز ۹۷ تا ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز بیماران کشور را در داخل تولید می کند.

وضعیت سرمایه گذاری در زمینه داروسازی:

صنعت دارو با ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی، یک صنعت مهم به شمار می رود و از آنجایی که ۹۷ درصد داروی مصرفی کشور در داخل تولید می شود، شکی نیست که این صنعت، یک صنعت استراتژیک به شمار می آید، در حال حاضر وضعیت سرمایه گذاری در ایران بشرح جدول زیر است:تیپیکو

در خصوص سرمایه گذاری در صنعت دارو، اگر چه حاشیه سود این صنعت در ایران در مقایسه با دیگر صنایع تولیدی چندان جذاب نیست، اما کیفیت این سودآوری و استمرار و دوام آن باعث شده تا شرکت های دارویی جزو کم ریسک ترین شرکت ها از لحاظ سودآوری و تقسیم سود نقدی شناخته شوند و ریسک سرمایه گذاری در این قبیل شرکت ها در مقایسه با سایر گروه ها کمتر باشد حدود ۸۰ درصد صنعت دارویی ما در اختیار سه هلدینگ بزرگ (تیپیکو و .. )که هر سه آنها خصولتی هستند. بنابراین در زمینه دادن فرصت به بخش خصوصی جهت ورود به عرصه تولید دارو و سرمایه گذاری در این حوزه و نیز سرمایه گذاری و مشارکت و همکاری بانک ها در بحث دارد، یکی از نیازهای کشور است که دارای پتانسیل خوب برای جذب سرمایه های کلان در کشور است.

سامانه های مرتبط با صنعت داروسازی:

سازمان غذا و دارو (قانون گزار این حوزه)

سامانه تیتک سامانه ردیابی

نکات مثبت و منفی صنعت داروسازی در ایران:

مزیت و معایب صنعت دارو بورس

:نقاط قوت صنعت داروسازی

حمایت دائمی دولت از این صنعت به دلیل تاثیرگذاری آن در نظام سلامت کشور، روند رو به رشد تقاضای دارو در کشور به دلیل روند افزایشی سطح دانش و سلامت جامعه و امکان رشد قیمت به دلیل عدم رشد آن در سال های قبل، امکان تولید تحت لیسانس شرکت های معتبر خارجی در برخی شرکتهای ایرانی به دلیل کیفیت خط تولید و دستیابی به استانداردهای بین المللی، امکان کپی داروهای patent در جهان به دلیل عدم عضویت ایران به WTO و وجود نیروی انسانی متخصص در داخل کشور از اصلی ترین نقاط قوت این بخش به شمار می آید.

  1. انجام طرح های تحقیق و توسعه در این صنعت و به تبع آن بالارفتن طرح های توسعه شرکتهای این صنعت
  2. پایین بودن هزینه سرانه دارو در ایران در مقایسه با کشورهای منطقه و جهان
  3. در صد تقسیم سود بالا در بین شرکتهای این صنعت
  4.  حمایت خاص سهامداران عمده شرکتهای این صنعت از سهام خود
  5. تولید ۹۶ % داروهای مصرفی کشور توسط کارخانه تولید داخلی
  6. وجود سه مجموعه قوی تولید دارو در کشور (شفادارو، سبحان و تامین اجتماعی)

نقاط ضعف صنعت داروسازی:

از جمله نقاط ضعف موجود در این حوزه میتوان به نوسانات شدید نرخ ارز، قیمت گذاری دولتی محصولات، ضعف عمومی تکنولوژیکی در اکثر شرکتهای این صنعت، عدم ارتباط با مجامع بین المللی و تحریم ها، بهره وری پایین على الخصوص در بخش مواد اولیه، مدیریت غیرکار آمد، بدهی دایمی مراکز درمانی دولتی به شرکتهای تولید کننده دارو و به تبع آن بروز مشکل سرمایه در گردش برای شرکتها و افزایش هزینه های مالی، ضعف صنایع بسته بندی کشور اشاره کرد. فرصتهاء همچنین فرصت های پیش روی این صنعت را می توان در مواردی از جمله توجه و تمرکز دولت جدید در نظام سلامت کشور (به عنوان مثال ایجاد نظام بیمه سلامت ایرانیان در سالهای اخیر، اقبال مردم کشورهای همسایه به داروهای ایرانی و در نتیجه پتانسیل قابل توجه صادراتی برای این صنعت، انحصاری بودن بازار داخلی، پیشرفت صنعت پتروشیمی در کشور طی سالهای اخیر و به وجود آمدن حلقه های فاسد در این صنعت، امکان اعمال نفوذ فعالان این صنعت بر مراجع تصمیم گیری کشور، پایین بودن سرانه مصرف دارو در کشور و امکان افزایش آن، امکان حضور شرکتهای خارجی در شرایط پسابرجام و افزایش پوشش بیمه های درمانی کشور دانست.

  1. نرخ گذاری دولتی در این صنعت
  2. پایین بودن درصد سهام شناور آزاد شرکت های این صنعت در بورس اوراق بهادار
  3. حجم بالایی از تولیدات این صنعت به تولید داروهای مسکن و ویتامین ها اختصاص
  4.  نیاز کشور به واردات مواد اولیه دارو می یابد

آمار جهانی صنعت داروسازی:

بزرگترین تولید کنندگان دارو در جهان :

آمریکا

۱

ژاپن۲
آلمان۳
فرانسه۴
چین۵
انگلیس۶
ایتالیا۷

بزرگترین صادرکنندگان دارو در جهان:

 

کشورسهم از بازار
اتحادیه اروپا۵۱.۲
آلمان۱۶
آمریکا۱۱
سوییس۹.۶
ایتالیا۷.۸
ایرلند۶.۴
بلژیک۵.۹
بریتانیا۵.۶
هلند۴
هند۳.۴

 

همچنین شما می‌توانید در تحلیل تکنیکال با هوش مصنوعی موج سوم سیگنال های خود را شناسایی کنید و وقت بیشتری را برای مطالعه این صنعت قرار دهید.

آموزش موج سوم + هدیه

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.