کاردانو و پولکادات

0

در این مقاله رفتیم به سراغ دو پروژه معروف ارزهای دیجیتال که بسیاری آن ها را از پروژه های بسیار قوی می‌دانند

Cardano & polkadot

(کاردانو و پولکادات)

اول بریم سراغ

کاردانو

خوب کاردانو یک بلاکچین نسل سوم هست( راجب این نسل ها در مقاله‌های بعدی توضیح کامل‌تری خواهیم داد) و هدف اصلی آن رفع مشکل مقیاس پذیری است. الان در این حد بدونید که نسل اول بیت کوین بوده و نسل دوم اتریوم بوده است.

تاریخچه

این پروژه توسط یکی از اعضای تیم اتریوم به نام چارلز هاسکینسون کلید خورد اما در ادامه اشخاص و شرکت‌های زیادی وارد این پروژه شدند که بنیاد کاردانو، IOHK و emurgo از اصلی‌ترین آن هستند.

بنیاد کاردانو یک بنیاد بلاکچین و ارزدیجیتال است که هدف آن استانداردسازی، محافظت وترویج پروژه کاردانو است، IOHK نیز یک سازمان است که هاسکینسون راه‌اندازی کرد که هدف اصلی آن بهبود امور مالی است.

Emurgo نیز یک شرکت است که از شرکت‌ها و کسب کارها را در زمینه بلاکچین حمایت می‌کند.

پروژه و کوین مخصوص آن

کاردانو به گونه‌ای طراحی شده که امکان اجرا قرارداد‌های هوشمند را فراهم کرده است به این صورت که توافقات بدون نیاز به درگیری مداوم مخاطب اجرا می‌شود.

پروژه کاردانو شامل 5 مرحله است:

1- بایرون: بنیاد شبکه و آزمایش عملکرد آن

2- شلی: راه اندازی شبکه اصلی و تمرکززدایی

3- گوگن: بستر قرارداد های هوشمند

4- باشو: راه‌حل مقیاس بندی برای بهینه سازی عملکرد

5- ولتر: خزانه داری و رای گیری

و اما کوین مخصوص این شبکه ada  نام دارد و نام آن برگرفته از نام یک ریاضی‌دان است و رابطه بین این کوین و شبکه کاردانو تقریبا مثل اتر و اتریوم است.

حداثر تعداد کوین 45ada میلیارد است.

تایید تراکنش‌ها در کاردانو

فرآیند تایید معاملات در شبکه کاردانو به اینصورت است که افراد برای مشارکت در کار اعتبارسنجی و ایجاد بلاک باید مقداری از ارز دیجیتال کاردانو را بخرند و در یک کیف پول آن را بلوکه کنند و در اختیار شبکه قرار دهند و در نهایت کارمزد‌های شبکه به آن ها تعلق می‌گیرد. این روش دو مزیت اصلی دارد:

1- دیگر برای مشارکت در تایید معاملات احتیاجی به تهیه سخت افزار های گران قیمت نیست.

2- سرعت و کارمزد تراکنش‌ها وضعیت مطلوب‌تری خواهد داشت.

کیف پول کاردانو

پروژه کاردانو از پروژه‌هایی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است اما با این وجود کیف پول های زیادی برای آن عرضه نشده است.

کیف پول رسمی برای کاردانو deadalus است که می توانید آن را از طریق سایت رسمی کاردانو دریافت کنید.

البته به غیر از آن کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری دیگری وجود دارند مانند ledger و atomic که از آن ها نیز می توانید استفاده کنید.

پولکادات

این پروژه از پروژه هایی است که توسط بنیاد نسل سوم ایجاد شده است  حالا بنیاد نسل سوم چی هست؟

بنیاد اینترنت نسل سوم برای حمایت و از برنامه های غیر متمرکز که در فضای وب منتشر می‌شوند ساخته شده است تلاش این بنیاد در راستای تمرکز زدایی است.

کاردانو - دات

پروژه های بلاکچینی مختلف هر کدام در زمینه خاصی فعالیت دارند اما پولکادات بستری را فراهم کرده است که از طریق آن بتوان به تمام بلاکچین ها دسترسی داشت این پروژه درواقع یک پروژه بلاکچینی نسل جدید به حساب می‌آید که کار اصلی آن این است که شبکه‌ای از بلاکچین ها را به هم پیوند می‌دهد و امکان استفاده از مزایای آن‌ها را در کنار هم دیگه فراهم می‌کند و اجازه عملکرد پیوسته به آن ها میدهد در این راستا که بتوان به خدمات در یک بلاکچین منصفانه تر دسترسی داشت و بتوان مقبولیت عام را بدست آورد.

این روز ها برای پروژه ‌های مختلف استفاده از بلاکچین کافی نیست و حتی بلاکچین‌های قدیمی هم با مشکلات زیادی روبرو هستند از این رو پروژه پولکادات یک پروژه کاربردی به حساب می‌آید.

یکی از تفاوت‌هایی که این شبکه با سایرین دارد این است که اعضا امکان نظر دادن در ارتباط با شبکه و توسعه و پیشرفت آن را دارند و شرط این قضیه داشتن توکن  DOT است که توکن این شبکه است و هرکس که آن را دارد کنترل کامل بر شبکه را نیز دارد.

توجه داشه باشید که شما این امکان رو دارید که وضعیت تکنیکالی این دو را در در پلتفرم موج سوم به صورت کامل بررسی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.