کیف پول (wallet)

0

کیف پول ها انواع مختلفی دارند که هرکس با توجه به استفاده‌ای که دارد می‌تواند از نوع مشخصی از آن استفاده کند.

کیف‌ پول

به صورت کلی والت یا کیف‌ پول نرم‌افزاری است که برای شما کلید خصوصی و عمومی(public key and private key) تشکیل می‌دهد در واقع مکانیزم به این صورت است که اگر کسی بخواهد برای ما مقداری رمز ارز ارسال کند آن را به کلید عمومی ما میفرستد و ما به وسیله کلید خصوصی خودمان امکان برداشت آن را داریم اگر بخوهبم شبیه سازی کنیم برای درک بهتر کلید عمومی مثل شماره کارت میمونه و کلید خصوصی مثل رمز کارت.

پس کاملا مشخص است که ما کلید خصوصی (PRIVATE KEY) رو نباید به کسی بدهیم.

توجه داشته باشید که هنگام انتقال یک رمز ارز جابجایی فیزیکی به ولت یا کیف‌پول شما رخ نمیدهد وتمامی این رمز ارز ها در شبکه بلاکچین ذخیره شده است و کیف‌پول شما در واقع یک واسط بین شما و شبکه است و گزارشی از انتقال انجام شده روی شبکه ثبت می‌شود وعدد مانده حساب شما در کیف‌پولتان تغییر می‌کند.

کلید خصوصی و عمومی به چه صورت ساخته می‌شود؟

وقتی ما یک کیف‌ پول درست می‌کنیم اون نرم افزار به ما تعدادی کلمه انگلیسی (معمولا 12 یا 24 کلمه است اما می‌تواند عددی بین 12 و 24 نیز باشد) داده می‌شود که با آن سید (Seed) گفته می‌شود ما باید این کلمات را در جاهای مطمئئن نگهداری کنیم چون اگر روزی دسترسی ما به ولتمان قطع شد از طریق این کلمات  میتوانیم آن را بازیابی کنیم.

همانطور که گفتیم یکی از کارایی این کلمات بازیابی است اما از روی این کلمات برای ما یک کلید خصوصی و عمومی نیز ساخته می‌شود.

حالا بریم ببینیم چند مدل کیف پول وجود دارد؟

اول از همه کیف پول ها به 2 دسته کلی تقسیم می‌شوند:

1- گرم(HOT)  2- سرد(COLD)

تفاوت کیف پول سرد و گرم:

کیف پولی است که در فرایند ساخت کلید خصوصی و عمومی احتیاجی به اینترنت ندارد اما کیف پول گرم دقیقا بر عکس آن عمل می‌کند.

دسته‌بندی دیگر کیف پول‌ها

علاوه بر دسته بندی بالا نوع دیگری از دسته بندی وجود دارد که به شرح زیر است:

1- نرم‌افزاری 2- سخت ‌افزاری 3- کاغذی

1- کیف پول‌های نرم افزاری در دسته کیف پول‌های گرم قرار می‌گیرند و این کیف پول در دسته و نوع‌های مختلف طبقه‌ بندی می‌شوند که شمت می‌توانید با توجه به نیاز و سیستم مورد استفاده خودتان از آن‌ها استفاده کنید.

موارد پرکاربرد این نوع کیف پول به شرح زیر است:

1- کیف پول تحت وب: این نوع کیف پول احتیاجی به نصب نرم افزار ندارد و با ورود به وبسایت مربوطه امکان استفاده وجود دارد.

2- کیف پول های موبایل: استفاده و راه‌اندازی این کیف پول‌ها مانند تمام نرم افزار‌های دیگری است که شما بر روی موبایلتان نصب می‌کنید.

3- کیف‌ پول‌های دسکتاپ: برای استفاده از این نوع کیف پول ها شما باید برنامه مربوطه را دانلود کرده و بر روی سیستم خود اجرا کنید و دسترسی شما نیز تنها از طریق همان سیستم است. این نوع کیف پول‌ها از امنیت نسبتا خوبی برخوردار هست.

کیف پول coinomi  و trust  از انواع کیف پول ‌های نرم افزاری هستند.

2- کیف پول سخت افزاری مانند یک فلش یا هارد یا چیز‌هایی شبیه به آن هاست کارکرد این کیف پول ها به صورت آفلاین است و کلید خصوصی در همان ذخیره می‌شود به همین دلیل زیرمجموعه کیف پول‌های سرد قرار میگیرد.

کیف پول ledger nano s و Trezor نمونه‌ای از این کیف ‌پول‌ها است.

3- کیف پول کاغذی دارای امنیت بسیار بالایی هستند روش کار این کیف پول ‌ها به اینصورت است که به صورت نرم افزاری کلید خصوصی برای شما تولید می‌کنند و آن را روی کاغذ چاپ می‌کنند البته شما باید به خوبی از کلید ایجاد شده مراقبت کنید زیرا در صورت هرگونه آسیب امکان بازیابی وجود ندارد واگر خواستید که مقداری از موجودی را انتقال بدید باید آن را از کبف پول کاغذی به نرم افزاری انتقال دهید.

نمونه این نوع کیف‌پول را میتوانید در سایت bitaddres.org  ایجا کنید ما توجه داشته باشید که کیف پول قابل تشکیل در این آدرس فقط مخصوص بیت کوین است.

فراموش نکنید که کیف پول های مطرح شده در این متن صرفا مثال هستند.

کیف پول
bitcoin symbol on dark blue background
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.