دوج‌ کوین و شیبا

0

در این مقاله سعی داریم در خصوص شیبا و دوج کوین که به تازگی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند صحبت کنیم.

شت کوین و میم کوین

 

برای شناخت این دو بهتر است در ابتدا از تعریف شت کوین شروع کنیم:

این اصطلاح به کوین هایی نسبت داده می‌شود که هیچ ارزش واقعی ندارند و این اصطلاح برای نشان دادن بی‌ارزشی بکار می‌رود البته این قضیه لزوما به این معنا نیست که امکان سود رسانی خوبی را ندارند، شیبا و دوج‌ کوین دو هر دو گواه بر این قضیه هستند اما چون اکثر مواقع رشد قیمت آن ها به پشتوانه دلایل محکمی نیست احتمال بالایی وجود دارد که علاوه بر سود‌های بسیار زیاد شما را متحمل ضرر‌های بالا نیز بکنند.

منظور از میم کوین هم کوین‌هایی است که به هدف شوخی ساخته می‌شوند که دوج کوین نیز از اولین نمونه‌های آن است که در ابتدا هدف خاصی را دنبال نمی‌کرد.

تاریخچه و محبوبیت دوج

در سال 2013 جکسون پالمر با کمک بیلی مارکوس ارز دیجیتال خودش را به وجود آورد هدف او تنها ساخت یک سیستم پرداخت آنلاین برای سرگرمی بود و هدف و پروژه و برنامه خاصی را دنبال نمی‌کرد.

ایده لوگوی دوج‌ کوین نیز برگرفته از یک نژاد سگ با نام shiba inu است که پیش از آن نیز در فضای مجازی بین کاربران محبوبیت پیدا کرده‌ بود و درواقع یکی از علل مورد توجه قرار گرفتن دوج کوین همان محبوبیت لوگوی آن است.

از عمده دلایل دیگر آن می‌توان به زمان مناسب عرضه آن اشاره کرد که این کوین در زمانی منتشر شد که دنیا تقریبا داشت با ارز دیجیتال آشنا می‌شد و این مفهوم داشت در بین افراد جا می‌افتاد و از طرفی به دلیل یکسری از محدودیت های ایجاد شده از طرف دولت‌ها قیمت بیت کوین در روند نزولی قرار داشت.

از دید افراد فعال در زمینه رمزارز‌ها یکی از دلایل اصلی رشد و محبوبیت دوج کوین حمایت افراد مشهور و تاثیرگذار از آن است حتی در بازه‌ای افراد شروع‌کننده پروژه از کار بر روی آن دست کشیدند و رشد قیمت آن را حباب دانستند  اما بازهم به واسطه حمایت افرادی از جمله اسنوپ داگ و ایلان ماسک ارزش این ارز همچنان روند رو به رشد خودش را ادامه داده است.

 

نحوه کار

دوج‌ کوین انشعاب یا فورکی از لایت‌کوین است و لایت کوین خود نیز فورکی از بیت‌کوین است ( در خصوص فورک در مقاله‌های بعدی به صورت کامل صحبت خواهیم کرد.) در واقع منظور این است که خودش یک بلاکچین مستقل دارد و نحوه کار آن بسیار مشابه بلاکچین بیت کوین است که در مقاله‌های پیشین در ارتباط با آن توضیح داده‌ایم.

به صورت خلاصه شما اگر بخواهید تراکنشی انجام دهید  درخواست خود را برای نود‌های شبکه ارسال می‌کنید آن ها سوابق شما در شبکه را بررسی می‌کنند و صورت عدم مغایرت و درست بود موجودی درخواست شما انجام میشود و تغییرات آن ثبت می‌شود.

دوج کوین نیز همانند بیت کوین به ماینر هایی برای تایید تراکنش‌ها و جلوگیری از دستکاری شبکه متکی است و در قبال این کار به آن ها مقداری دوج کوین تعلق خواهد گرفت و این پاداش بر خلاف بیت کوین ثابت و برابر با 10000 واحد دوج است.

 مزایا و کاربرد

تعداد دوج کوین ها در ابتدا همانند بیت کوین تعداد محدودی بود اما با گذشت زمان و با مورد توجه قرار گرفتن آن توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند که این ویژگی را حذف کنند تا بتواند روش بهتری برای پرداخت باشد.

به همین دلیل در حال حاضر استخراج آن به صورت نامحدود است.

این استخراج نامحدود باعث شده است که قیمت آن پایین باشد از طرفی این دو علت باعث شده است که کارمزد این شبکه پایین باشد و همین کارمزد پایین این شبکه را به عنوان راهی مناسب برای پرداخت های خرد معرفی کرده است.

انتقال مبالغ پایین در بیت کوین به علت کارمزد شبکه آن به صرفه نیست اما دوج کوین به علت کارمزد پایینی که دارد محیط مناسبی را برای این انتقال فراهم می‌کند.

شیبا

حالا که از دوج گفتیم یسری هم به قاتلش بزنیم یعنی شیبا

شروع دوج کوین و محبوبیتی که در ادامه بدست آورد درواقع شروعی بود برای پروژه‌های اینچنینی و پروژه‌هایی که نمتد خود را یک سگ قرار می‌دادند.

شیبا اینو با نماد shiba  وارد بازار شد و در ابتدا با مخالفت‌های زیادی روبرو بود و بسیار تلاش شد که اتفاقات قبلی دوباره رخ ندهد اما در حال حاضر شیبا نیز تقریبا همان راه را رفته و از ارزش بازار قابل توجهی برخوردار است و حتی از آن با نام dogecoin killer  یاد می‌شود و خود را رقیب جدی دوج می‌دانید.

شاید جالب باشد که بدانید توسعه دهنده شیبا نیز یک فرد ناشناس است با نام Ryoshi

شیبا تقریبا همان راه دوج رفت اما این شباهت در مسیرشان بوده فقط و تفاوت هایی در آن ها وجود دارد

دوج کوین -- شیبا

تفاوت شیبا با دوج کوین

اول اینکه دوج استخراج نامحدود دارد که روی قیمت آن نیز تاثیرگذار است از اما تعداد شیبا یک تعداد مشخص است و تعداد این توکن یک کوادریلیون است و به صورت نا محدود نیست.

تفاوت دیگر آن ها در ماهیت آن ها است دوج کوین همانطور که از اسمش پیداست یک کوین است اما شیبا یک توکن است تفاوت کوین و توکن در این است که کوین شبکه بلاکچین مخصوص به خود را دارد اما توکن بر بستر سایر بلاکچین‌های موجود به وجود می‌آید و شیبا نیز بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده است به همین دلیل اتریوم و شیبا تاثیرات متقابلی بر روی هم می‌توانند داشته باشند.

تفاوت در کارایی آن ها یکی دیگر از وجه تمایز آن ها است

هدف دوج از ابتدا این بود که یک سیستم پرداخت باشد و با توجه به کارمزد پایین آن یک سیستم برای پرداخت های خرد و کوچک باشد اما هدف شیبا تبدیل شدن به یک صرافی غیرمتمرکز بوده است که در آن بتوان توکن‌های اتریومی را سریع و آسان به هم تبدیل کرد.

در نهایت با توجه به صحبت‌های گفته شده شیبا ارتباطی با دوج ندارد که بخواهد رقیب با قاتل اون باشد و بنظر میرسد این حرف بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته باشد.

دستیار معامله‌گری موج سوم امکان تحلیل تکنیکال این دو ارز را برای شما به صورت کامل و بسیار ساده و تنها با چند کلیک فراهم کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.